Z jednej strony słyszysz – do matury powinieneś uczyć się przez całą szkołę średnią! Z drugiej – odpuść sobie, powtórzysz materiał w kwietniu i zdasz. Kogo posłuchać? Kiedy faktycznie powinieneś zacząć uczyć się do matury?

Trzy opcje czasowe

W tym artykule omówię trzy sposoby rozplanowania nauki do matury – w zależności od tego, w którym etapie roku szkolnego trafiłeś na ten post 🙂 Nie ma co ukrywać – im szybciej, tym lepiej, więc czas brać się do pracy!

Opcja pierwsza: masz jeszcze cały rok szkolny

Może się zdawać, że znalazłeś się w najbardziej komfortowej sytuacji. Ale nic bardziej mylnego! Wiele osób, które postanawia zacząć uczyć się do matury już we wrześniu, pada ofiarą „słomianego zapału”. Nauka trwa u nich przez tydzień albo dwa, a potem odpuszczają sobie przez kolejne kilka miesięcy – bo przecież tyle już się przedtem nauczyli.

Jeśli matura jest przed Tobą i masz jeszcze sporo czasu na naukę, to podejdź do sprawy z rozwagą. Nie rzucaj się na książki, chcąc nauczyć się całego materiału w tydzień. Poświęć kilka dni na rozeznanie się we wszystkich zagadnieniach z matematyki, zrób listę działów do odhaczania. Z porządnym planem nie staniesz się kolejnym maturzystą powtarzającym materiał na tydzień przed maturą.


Przeczytaj też:


Opcja druga: cztery miesiące do matury

Po pierwsze – nie panikuj. Masz jeszcze wystarczająco sporo czasu, żeby nadrobić materiał i znać egzaminy przynajmniej dobrze. Niestety, teraz nie ma już taryfy ulgowej. Zorganizuj sobie dobrze czas. Wyznacz, ile godzin dziennie jesteś w stanie poświęcać po szkole na naukę. Od razu Ci powiem, że jedna to zdecydowanie za mało. Ustal priorytety i trzymaj się ich.

Opcja trzecia: matura za miesiąc

Miesiąc przed matura to ostatni dzwonek na naukę. Wyłącz telefon, komputer, wszelkie powiadomienia i usiądź do nauki, przynajmniej 5-6 godzin dziennie. Rozwiązuj jak najwięcej arkuszy maturalnych z matematyki z poprzednich lat (https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/arkusze/).

Niestety, Twoje życie towarzyskie będzie musiało poczekać przez ten miesiąc, ale potem będziesz mógł świętować z nawiązką, i to przez kilka miesięcy. Na tym etapie nie ma wymówek. Jeżeli nie wziąłeś się do regularnej nauki do matury wcześniej, to teraz będziesz zmuszony przysiąść trochę więcej niż inni. Potraktuj ten czas jako „miesiąc wyjęty z życiorysu”, dzięki któremu jednak Twoja przyszłość nabierze jaśniejszych barw.

Podsumowując…

Twoja nauka będzie o wiele bardziej wartościowa, jeśli wyniesiesz telefon do innego pokoju, albo przynajmniej go wyłączysz. Raczej zaskoczeniem nie jest, że im wcześniej zabierzesz się do nauki do matury, tym lepiej. Z każdej sytuacji jest jednak wyjście, więc nie załamuj się. Podstawą jest dobre rozplanowanie nauki. 

3 scenariusze nauki do matury z matematyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *