Można odnieść wrażenie, że matura z matematyki obejmuje nieskończoną liczbę zagadnień. „Nauka” wydaje się jak walka z Hydrą – nauczysz się jednego tematu, a na horyzoncie pojawiają się kolejne trzy, oczywiście jeszcze trudniejsze. Jednak zagadnienia maturalne z matematyki to nie jest niekończący się ocean, a konkretna lista zagadnień, którą znajdziesz poniżej.

Liczby rzeczywiste i wyrażenia algebraiczne

Dział z pozoru banalny, ale okazuje się , że większość maturzystów ma z nim podstawowe problemy. Zanim przejdziesz do bardziej złożonych zagadnień, jak funkcje czy ciągi, powinieneś skupić się na stuprocentowym opanowaniu ułamków, potęg, pierwiastków i procentów. Bez tego nie ruszaj dalej!

Te cztery elementy, razem ze wzorami skróconego mnożenia, będą potrzebne Ci w każdym kolejnym dziale. Nie przejmuj się, jeśli na ten dział poświęcisz sporo czasu – na pewno się to opłaci.

Na końcu artykułu znajdziesz listę wszystkich zagadnień niezbędnych do matury podstawowej z matematyki w postaci infografiki.

Równania, nierówności i funkcje

Pewniak maturalny numer jeden, to równania i nierówności, szczególnie kwadratowe. Polecam zacząć od podstaw, czyli funkcji. Zrozum czym są, na czym polegają, jak rysować i interpretować wykresy. Przejdź do funkcji liniowych, a potem kwadratowych, kończąc na równaniach i nierównościach.

Jeśli dogłębnie zrozumiesz funkcje to z maturą z matematyki poradzisz sobie bez problemu. Bardzo wiele zadań maturalnych dotyczy bezpośrednio, lub chociaż zahacza o temat funkcji.

Figury w trzech odsłonach

Po pierwsze: planimetria, czyli figury płaskie. Mówimy tutaj przede wszystkim o liczeniu pól i obwodów, ale również o kątach. Zaprzyjaźnij się też z zadaniami typu „Wykaż, że”, bo często występują w połączeniu z planimetrią.

Po drugie: stereometria, czyli figury przestrzenne. Dobra rada: po pierwsze naucz się porządnie rysować graniastosłupy, ostrosłupy, walce i stożki. Większość problemów z zadaniami maturalnymi ze stereometrii wynika właśnie ze źle wykonanego rysunku.

I po trzecie: geometria analityczna. Typowy materiał na zadanie za 4-5 punktów na maturze z matematyki – osadzić figurę w układzie współrzędnych. Musisz nabrać biegłości w liczeniu odległości punktów od siebie czy środka odcinka i nauczyć się łączyć tą wiedzę ze znajomością planimetrii. Według mnie jest to jeden z najtrudniejszych działów na maturze podstawowej, ponieważ często wymaga zaawansowanych, wieloetapowych obliczeń.

Ciągi liczbowe

Arytmetyczne i geometryczne. Tak naprawdę wszystko, co jest Ci potrzebne do rozwiązania zadań z ciągów na maturze z matematyki, znajdziesz w tablicach. Nie zmienia to faktu, że aby dobrze z tych tablic korzystać, musisz już o ciągach co nieco wiedzieć.

Rada może i banalna, ale wielu osobom dała kilka punktów na maturze: zanim zaczniesz liczyć, trzy razy upewnij się, jakiego ciągu zadanie dotyczy.

Trygonometria

Wiele osób podchodzi do trygonometrii z dużym uprzedzeniem, a zupełnie niepotrzebnie. Zadania maturalne z trygonometrii na maturze podstawowej są bardzo schematyczne i nietrudne do opanowania. Przede wszystkim naucz się, czym sinus, cosinus i tangens. Zawsze znajdziesz te informacje również w tablicach maturalnych, ale dobrze jest mieć tę wiedzę w głowie. 

Prawdopodobieństwo i statystyka

Ze statystyką sytuacja jest prosta. Na dobrą sprawę wystarczy Ci umiejętność liczenia średniej arytmetycznej i mediany. Zachęcam jednak do zgłębienia tematu – średniej ważonej, geometrycznej czy odchylenia standardowego – ale one pojawiają się na maturze z matematyki bardzo rzadko. 

Ciężej jest z prawdopodobieństwem, którego wielu maturzystów nie potrafi liczyć, a które na maturze pojawia się zawsze jako zadanie otwarte. Opanuj zadania z monetami i kostkami, potem przejdź do zadań z kulami w różnych kolorach. Dopiero wtedy zabierz się za zadania z tego działu z arkuszy maturalnych.

Podsumowując…

Matura podstawowa z matematyki nie musi być taka straszna, jak ją malują. Zacznij przygotowania od wypisania zagadnień których musisz się nauczyć i odhaczaj te, które już opanowałeś. I przede wszystkim – nie daj się wciągnąć w chaos niepoukładanych przygotowań maturalnych!


1 Komentarz

Bartosz · 30 sierpnia 2018 o 00:28

Dzięki, na pewno skorzystam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *